W dniu 24.04.2023 w murach Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej odbył się Dzień Otwarty, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży szkół średnich z Bielska-Białej i okoli. Impreza ta stanowiła doskonałą okazję dla przyszłych studentów, którzy chcieli poznać ofertę edukacyjną Uczelni oraz zobaczyć, jak wygląda studiowanie.

Podczas dnia otwartego odbyło się wiele wykładów i warsztatów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prowadzony przez Rektora Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej dr hab. inż. Jacek Binda, prof. WSFiP o tematyce Kryptowalut. Podczas wykładu zostały omówione zagadnienia związane z kryptowalutami, oraz zagrożeniami jakie się z nimi wiążą. Wykład był świetną okazją dla młodzieży aby dowiedzieć się więcej w tym temacie, oraz poznać ich zastosowanie w dzisiejszym świecie.

Innym ciekawym tematem, który został poruszony był temat Negocjacji w biznesie prowadzony przez dr Jolantę Pochopień. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak przygotować się do negocjacji, jakie techniki negocjacyjne są stosowane w biznesie, a także poznać podstawowe błędy popełniane przez osoby, które nie przygotowują się do negocjacji. Tematem były szczególne zainteresowane osoby, planujące w przyszłości pracę w branży biznesowej.

W trakcie Dnia Otwartego, odbył się także wykład na temat własności intelektualnej przeprowadzony przez dr Łukasza Iluka, który miał na celu przybliżenie uczestnikom zasad ochrony własności intelektualnej, oraz praw autorskich. Omówione zostały pojęcia dotyczące czym jest własność intelektualna, jakie prawa przysługują twórcom, oraz jakie tworzy to obowiązki. Temat ten jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach, kiedy prawa autorskie i własność intelektualna stają się coraz ważniejsze, a ich naruszenie jest coraz łatwiejsze.

Nie mogło zabraknąć także atrakcji, w których młodzież mogła brać bezpośredni udział. Jednym z największych zainteresowań cieszyły się warsztaty kryminalistyczne, gdzie uczestnicy mieli możliwość poznać tajniki pracy na miejscu zbrodni, przeprowadzania oględzin, oraz analizy materiałów dowodowych. Dzięki nowo otwartemu laboratorium VR „wirtualne miejsce zbrodni” uczestnicy mieli możliwość wirtualnego wejścia na miejsce zbrodni, co z pewnością pozwoliło im zobaczyć, jak wygląda praca policji i jak ważne jest poznanie podstaw pracy na miejscu zbrodni.

Kolejną atrakcją było laboratorium klocków LEGO Mindstroms, które pozwoliło młodzieży na naukę programowania i budowania różnego rodzaju robotów.

Ostatnią z przygotowanych atrakcji były zajęcia na strzelnicy multimedialnej. Jest to świetna okazja na połączeniu nauki, sportu, oraz edukacji w kwestiach bezpiecznego posługiwania się bronią. Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać różne rodzaje broni, zasady jej obsługi, oraz bezpiecznego korzystania z niej. W trakcie pokazów młodzież miała okazję poznać różne techniki strzelania oraz wypróbować je na specjalnie przygotowanych symulatorach strzeleckich. Zajęcia przeprowadził Prodziekan WSFiP mgr Mariusz Kuliński.

Podczas Dnia Otwartego prezentowały się również służby mundurowe m.in. Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, 18 Batalion Powietrznodesantowy, Straż Graniczne. Uczniowie mogli również uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które pozwoliły uczestnikom na poznanie różnych aspektów prac służb ratunkowych.

Dzień Otwarty w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej był wspaniałą okazją dla młodzieży, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, oraz możliwością zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w Dniu Otwartym Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.