Uwaga!
Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od uczelni jesteśmy zmuszeni przełożyć na termin styczniowy debatę publiczną „Przyszłość wymiaru sprawiedliwości” z udziałem Jarosława Gwizdaka i Macieja Sawińskiego. Wszystkich, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w wydarzeniu – przepraszamy. Nowa data debaty zostanie podana niezwłocznie po ustaleniach organizacyjnych.
Debata odbędzie się w Akademii Nauk Stosowanych (d. Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej) przy ul. Tańskiego 5, Serdecznie zapraszamy!
Z zapowiedzi polityków wynika, że wymiar sprawiedliwości w Polsce czekają gruntowne zmiany, a w przestrzeni publicznej pojawia się wiele pomysłów reform. Wymiar sprawiedliwości jest jednak rzeczą zbyt poważną, by dyskusję o nim pozostawiać politykom, dlatego o głos poprosiliśmy ekspertów-praktyków, którzy znają polskie sądy „od podszewki”. Zapraszamy do udziału w debacie „Przyszłość wymiaru sprawiedliwości”, w której wezmą udział:
- Jarosław Gwizdak, członek zarządu prawniczego think-tanku Fundacji Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS. Prawniczy felietonista i ekspert mediów. Adwokat. Pierwszy w Polsce laureat nagrody "Obywatelski Sędzia Roku 2015" przyznanej przez Fundację CourtWatch Polska. Od 2003 r. sędzia Sądu Rejonowego w Katowicach; od 2013 do 2017 r. prezes Sądu. W czerwcu 2019 r. złożył urząd sędziego RP. Od 4 czerwca 2019 r. działacz trzeciego sektora, gdzie pracuje nad poprawą funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Absolwent Leadership Academy for Poland, stypendysta EUI we Florencji.
- Maciej Sawiński, adwokat, wspólnik w kancelarii Sabuda-Sawiński Adwokaci i Radcowie Prawni w Krakowie; w praktyce prawniczej koncentruje się na procesach, przede wszystkim karnych-gospodarczych oraz cywilnych. Dzieli się wiedzą i doświadczeniem na swoim blogu blog o postępowaniu cywilnym, prowadzi zajęcia i warsztaty dla uczniów i studentów.
Naszych gości poprosimy o odpowiedź na pytanie co dalej z sądami, Trybunałem Konstytucyjnym, prokuraturą. Będziemy koncentrować się nie na przeszłości i środowiskowych sporach, lecz na tym, jak zreformować wymiar sprawiedliwości by jak najlepiej służył obywatelom i państwu. Uczestnicy będą mogli wziąć bezpośredni, osobisty udział w dyskusji z ekspertami.
Debata jest wspólnym przedsięwzięciem Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej (d. Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej) oraz lokalnego portalu LuBBie.pl