Nasza Uczelnia - od niedawna Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, w tym w ramach współpracy CEEPUS. Tylko w ostatnim roku Uczelnię dwukrotnie odwiedzili wykładowcy z Uniwersytetu z Chorwacji.

W dniach 9-10 grudnia 2023 gościł na naszej Uczelni Profesor Aleksandar Erceg - Dyrektor Programu Zarządzania Studiów Doktorskich, który reprezentował Uniwersytet w Chorwacji - J.J. Strossmayer University of Osijek, Międzynarodowe Centrum Studiów nad Przedsiębiorczością oraz Katedrę Przedsiębiorczości UNESCO (International Center for Entrepreneurial Studies (ICES) | UNESCO chair in Entrepreneurship).

Wizyta Profesora z uczelni zagranicznej, taka jak wykłady Prof. Erceg, przyczyniła się do kreowania pozytywnego wizerunku oraz wysokiej pozycji Uczelni - Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej (jeszcze do niedawna WSFiP - Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej), w środowisku międzynarodowym.

Działania w kierunku umiędzynarodowienia leżą w zakresie strategicznych celów rozwoju Uczelni, która tuż przed przyjazdem Pana Profesora Erceg zyskała wysoką, prestiżową pozycję "Akademii Nauk Stosowanych" oraz w związku z tym zmieniła nazwę.

Wykład Pana Prof. Erceg to także doskonała okazja do wzmocnienia efektów kształcenia wśród studentów, którzy mieli okazję nie tylko wysłuchać wykładów Pana Profesora w jęz. angielskim, ale także wziąć aktywny udział w dyskusji. Zagraniczny gość starał się inspirować studentów do zadawania pytań, zwłaszcza, iż Pan Prof. miał doświadczenia w obszarze procesów produkcyjnych i logistyki produkcji, pracując wcześniej w dwóch zakładach produkcyjnych jako manager.

Prof. Erceg podczas wykładu ze studentami

Nie jest to pierwszy wykładowca z Uczelni z Chorwacji, który przyjechał na naszą Uczelnię - Akademię Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej. Współpraca została nawiązana juz wcześniej.

Nawiązanie współpracy z Uczelnią z Chorwacji

W dniu 21.04.2023 r. w ramach programu CEEPUS gościliśmy na naszej Uczelni pracowników naukowych Uniwersytetu im. J./J. Strossmayera w Osijeku (Chorwacja), Uczelni o ponad trzystuletniej tradycji akademickiej. Prof Domagoj Sajter z Wydziału Finansów przeprowadził dla naszych studentów cykl wykładów z zakresu finansów, m.in. finansów międzynarodowych oraz kryptowalut. W trakcie spotkania z władzami uczelni (patrzL Fot.1) rozmawiano na temat przyszłej współpracy w zakresie prowadzenia wspólnych badań, organizacji konferencji, publikacji naukowych oraz wymiany kadry i studentów, w takich obszarach, jak: finanse, informatyka, administracja i logistyka.