Profil: ogólnoakademicki

Chcesz rozwinąć i ugruntować swoją wiedzę pozwalającą efektywniej zarządzać procesami biznesowymi, usprawniać funkcjonowanie sektora finansów publicznych i samorządowych?

Studia stacjonarne:
Drugiego stopnia

Studia niestacjonarne:
Drugiego stopnia

Terminy rekrutacji:
04.05.2024 r. – 30.11.2024 r.

Zajęcia rozpoczynają się:
01.10.2024 r.

Specjalności:
  • Administracja skarbowa
  • Bankowość II
  • Finanse przedsiębiorstw II
  • Rachunkowość II
  • Rachunkowość i finanse w instytucjach sektora publicznego
  • Rachunkowość zarządcza i controling
  • Rewizja finansowa
Dla kogo są studia:
Studia na kierunku Finanse i rachunkowość (stopień megisterski), to studia dla osób zainteresowanych gospodarką i jej funkcjonowaniem. Program nauczania przygotowuje studentów do zrozumienia skomplikowanych mechanizmów finansowych, zarządzania kapitałem oraz analizy danych finansowych, co umożliwia im podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych w różnych kontekstach. Podczas studiów na kierunku Finanse i rachunkowość studenci zdobywają szeroki zakres umiejętności i wiedzy, z zakresu m.in.: sporządzania i interpretacji sprawozdań finansowych, umożliwiających ocenę kondycji finansowej przedsiębiorstwa, efektywnego zarządzania kapitałem, inwestycjami i ryzykiem, w tym analiza kosztów i korzyści różnych projektów inwestycyjnych, tworzenia i analizy informacji rachunkowych wykorzystywanych w procesie podejmowania decyzji zarządczych, interpretacji danych finansowych, oceny efektywności działalności przedsiębiorstwa, regulacji dotyczących opodatkowania, aspektów finansowych związanych z działalnością przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej, w tym ryzyka walutowego i metod finansowania transakcji zagranicznych, korzystania z narzędzi statystycznych do analizy danych finansowych i podejmowania trafnych wniosków. Jeżeli je posiadasz lub chcesz je nabyć i pogłębić oraz interesujesz się biznesem – to ten kierunek jest dla Ciebie. Studia prowadzone są również na pierwszym (licencjackim) stopniu kształcenia.
Cel kształcenia:
Studenci nabywają kompetencje niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie analityka finansowego i księgowego w działach finansowo-księgowych jak również na stanowiskach pokrewnych w jednostkach sektora publicznego, jednostkach samorządowych, instytucjach ubezpieczeniowych i bankach oraz pozostałych organizacjach - w tym produkcyjnych. Absolwenci studiów na kierunku Finanse i rachunkowość (II stopień) są równiez wstępnie przygotowani do pracy naukowo-badawczej i studiów III stopnia
Kadra:
Zajęcia prowadzi doświadczona kadra dydaktyczna - eksperci z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, pracownicy naukowi cieszący się międzynarodowym uznaniem, przedstawiciele praktyki gospodarczej, finansiści, pracownicy urzędów skarbowych, organizacji samorządowych, pracownicy działów finansowych. Wykładowcy stanowią gwarancję jakości prowadzonych wykłdów i ćwiczeń, w tym zajęć praktycznych.
Laboratoria:
Do dyspozycji studentów kierunku Finanse i rachunkowość Uczelnia przygotowała profesjonalne laboratoria, w tym laboratorium technik komputerowych w księgowości. Laboratoria wposażone są w oprogramowanie finansowo-księgowe powszechnie wykorzystywane w biurach rachunkowych, działach finansowo-księgowych. Wiedza teoretyczna i praktyka zdobyta w trakcie zajęć praktycznych pozwala studentom uzyskać niezbędne kwalifikacje zawodowe do podjęcia przyszłej pracy zawodowej w m.in. działach fiansowo-księgowych.
Perspektywy zatrudnienia:
Absolwenci studiów II stopnia (poziom magisterski) posiadają niezbędne kompetencje do podjęcia pracy na stanowisku księgowego, analityka finansowego i im pokrewnych. Awans zawodowy mogą wieńczyć stanowiska głównego księgowego, doradcy kredytowego, dyrektora finansowego, audytora finansowego, biegłego rewidenta, aktuariusza, analityka bankowego, doradcy inwestycyjnego, maklera papierów wartościowych (po zdaniu egzaminów) itp.