Webinarium prowadzone przez doc. Yanine Lisun z Państwowego Uniwersytetu Ekonomii i Handlu w Kijowie dotyczyło wojny na Ukrainie i miało na celu przybliżenie studentom Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej tła konfliktu, kluczowych wydarzeń i skutków tego konfliktu.
Podczas prezentacji doc. Lisun przedstawiła tło konfliktu, które sięga lat 90. XX wieku, gdy Ukraina uzyskała niepodległość po rozpadzie ZSRR. Konflikt ten ma swoje korzenie w różnicach kulturowych i językowych między zachodnią a wschodnią Ukrainą, a także w różnicach politycznych i ekonomicznych. W 2014 roku konflikt ten nasilił się w związku z aneksją Krymu przez Rosję i wybuchem walk separatystów prorosyjskich we wschodniej Ukrainie.
Doc. Lisun omówiła również kluczowe wydarzenia i daty związane z konfliktem na Ukrainie, takie jak aneksja Krymu w marcu 2014 roku, referendum w Donbasie w maju 2014 roku, upadek rządu Wiktora Janukowycza w lutym 2014 roku, wybory prezydenckie w maju 2014 roku oraz walki separatystów prorosyjskich z armią ukraińską w latach 2014-2022.
Prelegentka poruszyła także kwestie skutków wojny na Ukrainie. Wskazała na straty ludzkie, które wyniosły według różnych szacunków od 10 do 13 tysięcy zabitych oraz ponad 30 tysięcy rannych. Ponadto, wojna spowodowała migrację ponad 1,6 miliona Ukraińców, a sytuacja humanitarna na terenach objętych konfliktem jest nadal trudna. Doc. Lisun zwróciła również uwagę na skutki ekonomiczne wojny, takie jak spadek PKB, wzrost bezrobocia, inflacja oraz degradację infrastruktury. Konflikt ten ma również wpływ na sytuację geopolityczną w regionie Europy Wschodniej, a także na stosunki między Rosją a państwami zachodnimi.
Podczas webinarium doc. Lisun podkreśliła, że konflikt na Ukrainie jest skomplikowanym problemem, w który zaangażowane są różne strony i interesy. Rozwiązanie tego konfliktu wymagać będzie wielostronnej kooperacji i dialogu. Prelegentka zwróciła uwagę na potrzebę poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także na potrzebę rozwiązania problemu separatystów prorosyjskich we wschodniej Ukrainie.
Spotkanie zorganizował oraz ze strony WSFiP moderował mgr Aleksander Sapiński, MSc