Studenci i wykładowcy Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej w dniu 20 października 2022 roku wzięli udział w kolejnym wydarzeniu organizowanym przez program współpracy szkół wyższych i sektora bankowego NZB – Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Tym razem to wykład „Krajobraz cyberzagrożeń – kto jest na celowniku”, prowadzony przez Pana Krzysztofa Ostafińskiego, reprezentującego program NZB. Wśród przywitanych przez prowadzącego uczelni wyższych znalazła się również nasza uczelnia.
Wykład zaczął się od wystąpienia Pana Pawła Piekutowskiego z CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego. CSIRT to Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Skoncentrował się on na fałszywych reklamach zachęcających do inwestycji finansowych, którym uleganie skutkować może utratą swoich pieniędzy. Ciekawy wątek tego wystąpienia to zaprezentowanie dowodów na potwierdzenie tezy, że działalność cyberprzestępców ulega zaawansowanej profesjonalizacji. Staje się dla nich odpowiednikiem pracy zawodowej.
Z kolei Pan Andrzej Karpiński, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Grupie BIK, podjął próbę systematyzacji obszarów internetowych zagrożeń dla naszych finansów. Podniósł wagę ochrony swojej prywatności w sieci i zwrócił uwagę w jaki sposób, nie dbając o swoją prywatność w Internecie, narażamy się na utratę pieniędzy. Zaprezentował wybrane techniki, którymi posługują się cyberprzestępcy, takich jak: vishing phishing, wykorzystanie malware oraz fałszywych reklam. Istotnym elementem wystąpienia było zaprezentowanie sposobów zapobiegania zagrożeniom i ograniczaniu ryzyka podczas korzystania z Internetu i bankowości internetowej. Część wykładu została poświęcona fałszywym wiadomościom i dezinformacji. To nabiera szczególnego waloru aktualności w obecnej rzeczywistości cyfrowej.
Wystąpienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Najlepszym dowodem na to był wysoki stopień interakcyjności i mnóstwo zadawanych na czacie pytań. Udział w tym przedsięwzięciu był również realizacją misji społecznej odpowiedzialności uczelni w zakresie propagowania bezpiecznych zachowań w Internecie.
Dziękujemy programowi NZB i czekamy na następne przedsięwzięcia!