W dniu 25.04.2022r odbyła się wizyta studyjna w Zakładzie Karnym w Cieszynie, w której uczestniczyli studenci z Kierunku Prawo. W ramach wizyty studenci mogli zapoznać się w realnych warunkach z funkcjonowaniem zakładu karnego, poznać zadania, wyposażenie, a także zasady naboru do Służby Więziennej oraz poznać podstawy penitencjarystyki i pracy resocjalizacyjnej w Zakładzie Karnym.

W zakładzie karnym dla recydywistów penitencjarnych odbywają karę dorośli skazani za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności lub zastępczą karę pozbawienia wolności oraz ukarani za wykroczenia umyślne karą aresztu lub zastępczą karą aresztu, którzy uprzednio już odbywali takie kary lub karę aresztu wojskowego za umyślne przestępstwa lub wykroczenia, chyba że szczególne względy resocjalizacyjne przemawiają za skierowaniem ich do zakładu karnego dla odbywających karę po raz pierwszy (art.86. Kodeks Karny Wykonawczy).

Funkcjonariusze prowadzący wizytę odpowiadali na szereg pytań dotyczących funkcjonowania więzienia i codzienności odbywania kary.

Organizacja wykładów służyła również realizacji misji społecznej odpowiedzialności poprzez umożliwienie kreowania prospołecznych postaw wśród studentów z perspektywy utrzymywania jak najwyższego poziomu porządku publicznego.