W dniu 5 marca 2022 roku o godzinie 11:00 Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej zorganizowała webinarium Q&A z doktorem Januszem Okrzesikiem, wykładowcą WSFiP, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, byłym posłem i senatorem RP. Webinarium odbyło się z wykorzystaniem aplikacji MS Teams.

Moderatorem webinarium był Pan Tomasz Wawak, wykładowca WSFiP. Webinarium rozpoczął Pan dr Janusz Okrzesik rozpoczął webinarium od obszernego, porządkującego i merytorycznego wprowadzenia. W ramach tego wprowadzenia została przybliżona, aktualna na dzień 5 marca 2022 roku, sytuacja taktyczna na terenie Ukrainy, z podziałem na domeny morską, powietrzną i lądową. Wprowadzenie zawierało również krytyczną ocenę medialnych źródeł informacji o konflikcie oraz ocenę prowadzonych działań stron w infosferze, w tym w cyberprzestrzeni.

Następnie uczestnicy webinarium mieli możliwość zadawania pytań, w pierwszej części pytania były zadawane bezpośrednio, a w drugiej części pytania były zadawane za pośrednictwem czatu. Pytania dotyczyły między innymi:

• międzynarodowych aspektów tego konfliktu, roli umów międzynarodowych, NATO, USA, Chin,
  • efektywności i potencjału armii ukraińskiej,
  • przewidywań rozwoju konfliktu na terenie Ukrainy i sytuacji po jego zakończeniu,
  • wpływ konfliktu na poziom bezpieczeństwa Polski,
  • wyzwania stojące przed Europą wynikające z wystąpieniem fali uchodźców,
  • gospodarcze aspekty wojny w Ukrainie.

Webinarium w sposób niezwykle istotny przyczyniło się do poszerzenia wiedzy i ugruntowania poglądów z obszaru szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym międzynarodowego, narodowego i wewnętrznego Polski. W tym zakresie udział studentów naszej uczelni w tym webinarium służy realizacji części efektów uczenia się na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne i Prawo.

Łącznie w webinarium wzięło udział 59 osób, w tym również JM Rektor WSFiP dr hab. inż. Jacek Binda, przedstawiciele władz dziekańskich, wykładowcy oraz studenci WSFiP, w tym z kierunków Bezpieczeństwo wewnętrzne, Administracja, Prawo.