Pytania? Zadzwoń: +48 33 829 72 41/26

Ponad 100 osób, w tym wielu studentów naszej uczelni wzięło udział w debacie zorganizowanej przez Akademię Nauk Społecznych wraz z portalem lokalnym LuBBie.pl. Temat publicznej dyskusji, która odbyła się w sobotę 7 grudnia, to: „Województwo beskidzkie: czy to dobry pomysł?”. Punktem wyjścia do debaty była petycja w sprawie utworzenia województwa podbeskidzkiego, poparta jednogłośnie przez bielskich radnych.

Spotkanie poprowadził dr Janusz Okrzesik (ANS BB), stawiając przed dyskutantami kilka zasadniczych pytań:

  • Czy obecny podział na 16 województw jest racjonalny i dobry dla Polski?
  • Czy województwo śląskie jest skonstruowane w sposób właściwy i efektywny?
  • Czy możliwe jest utworzenie nowego województwa beskidzkiego czy też należy pracować nad całościową zmianą systemu administracyjnego dla całego państwa?

Zaproszonymi panelistami byli:

  • dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego, autor nowej koncepcji podziału administracyjnego kraju
  • dr Tomasz Słupik, politolog i regionalista z Uniwersytetu Śląskiego

Dr Zaborowski popiera dążenia naszego regionu do samodzielności administracyjnej. Jego zdaniem może się to dokonać w drodze korekty dotychczasowego systemu, w którym nowe województwo beskidzkie miałoby potencjał porównywalny z istniejącym województwem lubuskim czy opolskim. Ekspert Instytutu Sobieskiego przedstawił także inny ciekawy pomysł: zwiększenia ilości ośrodków wojewódzkich bez zwiększania ilości województw. Wzorem mogą być województwa z dwoma miastami stołecznymi: kujawsko-pomorskie (Bydgoszcz i Toruń) oraz lubuskie (Zielona Góra i Gorzów). Według Zaborowskiego Bielsko-Biała powinno stać się jednym z ośrodków wojewódzkich w województwie śląskim, zyskując tym samym nowe kompetencje i możliwości rozwojowe.

Dr Słupik wypowiadał się ostrożniej. Co prawda dostrzega konieczność zmian, ale zwraca uwagę, że kapitał i innowacje w sposób naturalny wybierają większe ośrodki miejskie (minimum 500 tys. mieszkańców). Politolog z UŚ zgodził się z tezą o dysfunkcjonalności obecnego województwa śląskiego, choćby z powodów tożsamościowych (51% terenów województwa to ziemie historycznej Małopolski). Dr Słupik przedstawił się jako zdecydowany zwolennik pogłębienia regionalizacji państwa i przekazania regionom większych kompetencji na wzór Hiszpanii czy Włoch. Jako podstawę do dyskusji na ten temat promował inicjatywę „Umówmy się na Polskę” prof. Antoniego Dudka.

Po wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęła się dyskusja, w której przeważały głosy wspierające ideę samodzielności administracyjnej regionu, choć nie zabrakło też głosów wskazujących na brak poparcia dla tej idei ze strony mieszkańców. Wybrzmiały też obawy, że bez własnej polityki regionalnej Bielsko-Biała i Podbeskidzie będą poddane coraz silniejszemu naciskowi „śląskości”, promowanej przez instytucje wojewódzkie z Katowic. Były wojewoda bielski Mirosław Styczeń przypomniał, że założenia reformy administracyjnej z 1998 roku były odmienne: miało powstać 8 silnych i dużych regionów, natomiast obecny podział na 16 województw jest wynikiem politycznych przetargów. Pojawił się też apel o refleksję nad dalszym istnieniem powiatów, które w sytuacji wzrastającej roli gmin i województw są coraz częściej postrzegane jako zbędny element administracji.

W debacie wzięła udział reprezentacja lokalnych samorządów (m.in. wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Konrad Łoś i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Mirosław Szemla), a także przedstawiciele takich stowarzyszeń jak Beskidzki Dom, Podbeskidzie – Wspólna Pamięć czy Niezależni.BB.

Całość debaty można obejrzeć poniżej.

dr Aleksander Sapiński
Pełnomocnik Rektora


Fotografie sygnowane logiem lubbie.pl: Natalia Vysotska
Źródło: https://lubbie.pl/bbwizja/wojewodztwo-beskidzkie-za-a-nawet-przeciw-zdjecia


Atuty Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej

 

Prestiż i wysoka pozycja ANSBB w środowisku

Szeroka i różnorodna oferta studiów dostosowana do potrzeb rynku pracy

Wysoko wykwalifikowana kadra naukowo - dydaktyczna

Nowoczesna baza dydaktyczna, laboratoria z unikalną aparaturą badawczą

Umiędzynarodowienie studiów, m.in. Erasmus+, Cepus

Aktywność w kołach, konferencjach i seminariach naukowych

Niskie czesne, wysokie stypendia, liczne promocje

Dogodna lokalizacja i nowoczesna baza dydaktyczna

Studia kończące się uzyskaniem dyplomu oraz licznych certyfikatów

Adres


Akademia Nauk Stosowanych
w Bielsku-Białej
43-382 Bielsko-Biała ul. Cz. Tańskiego 5
Elektroniczna Skrzynka Podawcza:
/wsfip_bb/SkrytkaESP
Konto bankowe:
Bank Pekao S.A.
28 1240 4142 1111 0000 4823 0360

Back to top