W dniu 7 października 2024 roku w Auditorium Maximum Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej odbyła się jubileuszowa XXX Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. Wydarzenie to miało szczególny charakter, ponieważ oprócz tradycyjnych elementów inauguracji, takich jak przemówienia JM Rektora dr hab. inż. Jacka Bindy, prof. ANSBB oraz Przewodniczącego Samorządu Studenckiego Michała Beleckiego, miało miejsce nadanie sztandaru uczelni. Należy podkreślić, że po raz pierwszy Uczelnia zainaugurowała rok akademicki jako Akademia.

Centrarnym punktem inauguracji było nadanie sztandaru Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej. Aktu nadania sztandaru dokonał Pan Jarosław Klimaszewski - Prezydent Miasta Bielska-Białej, który następnie uroczyście wręczył sztandar JM Rektorowi. Ten z kolei przekazał sztandar w ręce pocztu sztandarowego złożonego ze studentów Uczelni. Ceremonia ta miała niezwykle podniosły charakter: Prezydent Miasta odczytał akty nadania, po czym wbił gwoździa w drzewiec sztandaru co symbolicznie zakończyło ten uroczysty moment.

Po zakończeniu ceremonii nadania sztandaru, Rektor dr hab. inż. Jacek Binda, prof. ANSBB wygłosił przemówienie, w którym podkreślił wagę tego wydarzenia oraz wyróżnienia, jakie spotkało uczelnię ze strony Sejmiku Województwa Śląskiego. Pani Dyrektor Generalna mgr Szarlota Binda została uhonorowana Złotą odznaką honorową dla zasłużonych dla Województwa Śląskiego. Odznakę wręczył Pan Jan Chrząszcz, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Ponadto Pani Dyrektor została uhonorowana Bielską Perłą Edukacji. W trakcie przemówienia wręczono również symboliczne kwiaty oraz odczytano listy gratulacyjne od instytucji państwowych, w tym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wygłoszone zostały wystąpienia zaproszonych gości: Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Mirosławy Nykiel, Pani Senator RP dr Agnieszki Gorgoń-Komor, Pani Poseł na Sejm RP Małgorzaty Pępek oraz Pana Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, którzy skierowali słowa gratulacji do władz uczelni oraz życzyli sukcesów w nadchodzącym roku akademickim.

Następnie nadszedł czas na jeden z kluczowych momentów każdej inauguracji: immatrykulację studentów pierwszego roku. W pełnej powagi ceremonii, reprezentanci nowych studentów, ubrani w tradycyjne togi, złożyli ślubowanie przed sztandarem uczelni. Po immatrykulacji nastąpiło wręczenie listów gratulacyjnych i nagród najlepszym studentom, co podkreśliło ich wybitne osiągnięcia i zaangażowanie w naukę.

Ceremonię uświetnił chór OMNIA z Uniwersytetu w Żylinie, który odśpiewał pieśni „Gaude Mater Polonia” oraz „Gaudeamus Igitur”, po czym JM Rektor ogłosił oficjalne otwarcie roku akademickiego 2024/2025. Na zakończenie prof. Stanisław Hoc wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Przejawy populizmu penalnego w Polsce”, który zgromadzeni przyjęli z dużym zainteresowaniem.

Ten wyjątkowy dzień w historii Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej podkreślał znaczenie ciągłego rozwoju i realizacji misji uczelni.

Dział Promocji i Marketingu ANSBB