W dniu 18 września 2024 roku w siedzibie Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej, odbyła się długo wyczekiwana Konferencja dla Dyrektorów liceów ogólnokształcących z podregionu bielskiego i tyskiego.

Wydarzenie zainaugurowało unijny projekt pn. „Wsparcie rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół średnich w podregionie tyskiej i bielskim”, który realizowany jest przez Uczelnię w partnerstwie z firmą Syntea S.A.

Patronatem Honorowym Konferencję objęli:

• Piotr Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego
  • Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej
  • Śląskie Kuratorium Oświaty
  • Sektorowa Rada ds. Kompetencji Nowoczesnych Usług Biznesowych

Patronem medialnym był Magazyn Samorządowy Bielska-Białej, a patronem wydarzenia był również portal https://43300.pl/.

Uroczystość otwarta została przez Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej dr hab. inż. Jacka Bindę, prof. ANSBB oraz Pawła Chudy Wiceprezesa Zarządu Syntea S.A., a list z gratulacjami oraz z życzeniami od Pana Marszałka Województwa Śląskiego przeczytała Katarzyna Twardzik – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Pierwszą osobą, która wystąpiła podczas Konferencji, była Pani Agnieszka Herma – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Pani Naczelnik zaprezentowała oczekiwania pracodawców względem młodych pracowników oraz kompetencje, które są najbardziej pożądane na współczesnym rynku pracy.

Podczas konferencji prelegenci zaprezentowali możliwości, jakie otwierają się przed młodzieżą biorącą udział w tym innowacyjnym projekcie, oraz możliwości wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości w procesie dydaktycznym. W szerokim zakresie omówiono Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) oraz możliwości, jakie daje on w kontekście rozwoju zawodowego młodzieży. Prelegenci podkreślili, że ZSK stanowi kluczowe narzędzie w rozpoznawaniu i potwierdzeniu kompetencji zdobywanych poza formalnym systemem edukacji.

Dodatkowo, wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości w procesie dydaktycznym zostało zaprezentowane jako innowacyjne podejście do nauczania, które może zwiększyć zaangażowanie uczniów i ułatwić przyswajanie wiedzy.

Na zakończenie Dyrektorom zostały zaprezentowane laboratoria Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej, takie jak: pracownia VR – wirtualne miejsce zbrodni, sala kryminalistyczna czy strzelnica laserowa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie.

Ewa Grygierczyk-Ciupak
Koordynator Projektu

fot. Grzegorz Kutrzepa, Syntea S.A.