Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej oraz Narodowy Bank Polski oddział w Katowicach mieli zaszczyt gościć wybitnych ekonomistów, badaczy i praktyków na Konferencji Naukowej "Transformacja Pieniądza na Przestrzeni Dziejów". Wydarzenie, które odbyło się 5 grudnia 2023 roku w Auli Uczelni, okazało się fascynującą podróżą przez historię i współczesność roli pieniądza w społeczeństwie i zgromadziło prawie 300 osób.
Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem uczestników przez JM dr hab. inż. Jacka Bindę, Rektora Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. JM Rektor otwierając konferencję, podkreślił wagę tematu i potrzebę zrozumienia, jak zmieniała się rola pieniądza na przestrzeni dziejów. Następnie Grzegorz Bomba, Dyrektor Katowickiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego, zainaugurował konferencję, dostarczając uczestnikom głębokiej analizy kontekstu dzisiejszego systemu finansowego.
Konferencję wzbogaciły prezentacje wybitnych prelegentów, zaczynając od dr Mateusza Sory z Centrum Pieniądza NBP. Jego prelekcja "Człowiek i pieniądz - wędrówka pieniądza przez dzieje" przybliżyła uczestnikom historię relacji między ludźmi a środkiem płatniczym. dr Sora ukazał, jak pieniądz ewoluował, od pierwotnej wymiany barterowej po współczesne formy płatności. Drugim prelegentem był dr inż. Zbigniew Tetłak, reprezentujący Wyższą Szkołę Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, skupił się na rozważąniach związanych z "Nowoczesną Teorię Pieniądza (MMT) w świetle Teorii Michała Kaleckiego". Wystapienie dr Tetłaka skoncentrowało się na nowoczesnej teorii pieniądza i jej związku z teorią Michała Kaleckiego, ukazując, jak obie teorie mogą rzucić nowe światło na współczesne wyzwania gospodarcze Polski i Europy.
Następnie dr Adam Buczek z Akademii Górnośląskiej w Katowicach omówił kwestie zabezpieczeń dokumentów publicznych i sposoby ich weryfikacji. Jego prelekcja, "Zabezpieczenia dokumentów publicznych i sposoby ich weryfikacji", wniosła praktyczny wymiar do wystąpień konferencji, ukazując, jak ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa w dziedzinie finansów. Tematem wystąpienia dr Aleksandry Nacoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach był "Pieniądz cyfrowy banku centralnego". Dr Adam Żabka z Akademii WSB w Dąbowie Górniczej podjął temat "Pieniądz, a rozwój gospodarczy – od wymiany barterowej po pieniądz elektroniczny". Naukowiec skupił się na tym, jak rola pieniądza zmieniała się w kontekście rozwoju gospodarczego, od pradawnej wymiany barterowej po współczesne innowacje, takie jak pieniądz elektroniczny.
Ostatnią prezentację przedstawił dr Marcin Fuksiewicz z Uniwersytetu WSB Merito w Chorzowie. Jego referat "Wartość pieniądza w świetle badań" skupił się na najnowszych badaniach dotyczących wartości pieniądza, analizując, jak zmienia się ona w świetle dzisiejszych realiów ekonomicznych.
Konferencja zakończyła się owocną dyskusją, podczas której uczestnicy mieli okazję dzielić się swoimi refleksjami i pytania. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko poszerzyło naszą wiedzę na temat ewolucji pieniądza, ale również zainspirowało do dalszych badań nad tą tematyką.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i prelegentom za udział w Konferencji Naukowej "Transformacja Pieniądza na Przestrzeni Dziejów". To wydarzenie stanowiło kamień milowy w zrozumieniu i docenieniu roli pieniądza w naszym społeczeństwie, a także otworzyło drzwi do nowych horyzontów w badaniach ekonomicznych. Bądźmy gotowi na kolejne wyzwania, jakie przyniesie przyszłość finansów!
Aleksander Sapiński, MBA
Pełnomocnik Rektora