W ramach inauguracji w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej „Tygodnia informacji o szczepionkach” odbyła się debata studencka na temat: Czy indywidualna decyzja o szczepieniu ma wpływ na realizację praw innych osób? Debata została przeprowadzona z udziałem studentów pierwszego roku kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. Kontekst niezbędny dla debaty zapewniło przygotowanie tych studentów podczas zajęć z przedmiotu Prawa człowieka i etyka zawodowa służb ochrony porządku prawnego. Podczas debaty studenci podkreślali prawo do indywidualnego decydowania w kwestii przyjęcia szczepionki, również przeciwko Covid19. Jednocześnie dostrzegali realny konflikt między tym prawem a prawem innych osób do życia w zdrowiu. W trakcie dyskusji wskazano na możliwość naruszeń innych praw osób, np. prawa do edukacji, które przy zdalnych formach nauki może być ograniczone. Studenci zauważyli również, że rozwój pandemii na skutek niskiego progu zaszczepienia, może skutkować wprowadzaniem restrykcji ograniczających wprost wolności obywatelskie.

Po analizie przytaczanych w dyskusji merytorycznych argumentów, zakorzenionych w różnych dziedzinach wiedzy, studenci zaakceptowali tezę, że podjęcie indywidualnej decyzji o szczepieniu ma wpływ na realizację praw innych osób. Konsekwencją przyjęcia tej tezy jest kolejny wniosek, iż podejmując indywidualną decyzję w sprawie szczepienia należy rozważyć również jej implikacje dla zdrowia i życia innych osób.