W dniach 18-19 września 2023 r. odbył się Europejski Kongres Stalowy STEEL 2023. Jednym z głównych organizatorów Kongresu był Węglokoks S.A., z którym Wyższa Szkoła Finansów i Prawa współpracuje. Uczestnikiem Kongresu był Kierownik Centrum Analiz i Transferu Innowacji dr inż. Zbigniew Tetłak. Podczas Kongresu zostały zaprezentowano nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne w obszarze produkcji stali, którymi bardzo poważnie jest zainteresowany Węglokoks S.A. przygotowujący przedsięwzięcie inwestycyjne pod ogólną nazwą „Zielona huta”.

Rozwiązania adresowane dla rynku stalowego muszą uwzględniać wymogi zrównoważonego rozwoju, dynamicznie rozwijającego się obszaru sztucznej inteligencji i implementowania rozwiązań AI w procesy technologiczne, jak również zmieniającego się otoczenia rynkowego i gwałtownych zmian geopolitycznych na świecie. Celem Kongresu jest również budowa świadomości wspólnego działania w kierunku „zielonej” transformacji. Tematyka Kongresu objęła najbardziej istotne kwestie związane z przyszłością polskiego hutnictwa w kontekście europejskiej transformacji energetycznej i pozyskiwania nowych technologii umożliwiających rozwój branży - łącząc naukową wiedzę z praktycznymi rozwiązaniami biznesu. W trakcie Kongresu zostały także poruszone tematy związane z finansowaniem zielonych inwestycji, kształceniem kadr, wprowadzaniem innowacji i wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań w zarządzaniu danymi produkcyjnymi.

Kongres dedykowany jest przede wszystkim przedstawicielom szeroko rozumianej branży stalowej, firmom produkcyjnym oraz usługowym, specjalistom i ekspertom, ale również przedstawicielom polskich uczelni.

Dla WSFiP realizacja przez Węglokoks S.A. przedsięwzięcia „Zielona huta” stwarza wiele szans i okazji. Będziemy mieli okazję, w związku z nawiązaną współpracą zaproponować innowacyjne rozwiązania opracowane przez naszych naukowców. Będzie również możliwość absorpcji innowacyjnych rozwiązań w zakresie finansów i prawa wypracowanych przy realizacji przedsięwzięcia. I oczywiście szansa dla naszych dobrze wykształconych absolwentów na uzyskanie ciekawej, atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy.