18 stycznia 2023 r., w naszej Uczelni gościł Pan Dariusz Chmiel z działu strategii ESG Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. To druga wizyta, która jest realizacją ustaleń podjętych w trakcie spotkania JM Rektora dr hab. inż. Jacka Bindy, prof. WSFiP oraz nowo powołanego Kierownika Centrum Analiz i Transferu Innowacji (CAiTI) dr inż. Zbigniewa Tetłaka z Dariuszem Chmielem, które odbyło się 1 grudnia 2022 r., rozmawiano o możliwości współpracy między WSFiP a firmą Węglokoks S.A.
WĘGLOKOKS S.A. to marka zrzeszająca przedsiębiorstwa z sektora górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego. To także największy w Polsce eksporter węgla energetycznego, operator logistyczny i handlowy. Przedsiębiorstwo powstało w 1951 roku jako Centrala Handlu Zagranicznego, zajmująca się głównie eksportem węgla kamiennego. Obecnie węgiel jest eksportowany głównie do krajów Unii Europejskiej, ale coraz silniej eksplorowane są rynki krajów Afryki Północnej i Azji Wschodniej. Działalność Firmy na rynku krajowym to przede wszystkim: handel produktami dla hutnictwa, dostawy magnetytu i flokulantów, materiałów dla górnictwa oraz handel biomasą i paliwami płynnymi dla przemysłu energetycznego. WĘGLOKOKS S.A. stojący na czele Grupy Kapitałowej, jest jedną z największych firm w województwie śląskim, która kładzie nacisk na innowacyjność i nowe technologie czego dobrą ilustracją jest funkcjonujący w Grupie dział strategii ESG.
Strategia ESG oznacza planowanie rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o trzy podstawowe filary- E (environmental), czyli zagadnienia środowiskowe, S (social)- jak zagadnienia społeczne (w tym społecznej odpowiedzialności biznesu) i G- (governance)- zagadnienia dotyczące ładu korporacyjnego.
Współpraca z przedsiębiorstwem, które stawia na najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zarzadzania jest dla Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej bardzo interesująca. Wizyta Pana Dariusza Chmiela miała charakter roboczy, w których omówiono kierunki i zakreślono obszary współpracy pomiędzy Uczelnią i firmą Węglokoks S.A. Interesująca dla obu stron jest współpraca w obszarach: naukowo-badawczym, edukacji oraz społecznej odpowiedzialności Uczelni i społecznej odpowiedzialności biznesu. Omówiono również wstępne założenia do umowy o współpracy oraz ustalono, że strony przygotują projekty dokumentu, które będą przedmiotem kolejnego spotkania.