Celem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni jest budowanie świadomości społecznej na temat roli uczelni, jako miejsca tworzenia i przekazywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, w stwarzania warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Realizowane to będzie poprzez m.in. skuteczniejsze dopasowanie oferty edukacyjnej Uczelni do aktualnych wyzwań gospodarczych, w tym przede wszystkim rynku pracy, włączeniu do przedmiotów nauczania tematów związanych z etyką biznesu, społeczną odpowiedzialnością, wpływem środowiskowym czy współpracą z otoczeniem.
Idea społecznej odpowiedzialności uczelni (SOU) rozumiana jest jako dobrowolnie przyjęte zobowiązania w stosunku do wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy Uczelni. Podejmowane przez Uczelnie działania realizowane są poprzez akceptowanie i upowszechnionych w środowisku norm i reguł społecznej odpowiedzialności organizacji, w szczególności Dziesięciu Zasad United Nation Global Compact, Zasad Odpowiedzialnego Kształcenia Menedżerów (PRME) oraz normy ISO 26000. Zgodnie z przywołana normą ISO 26000 idea społecznej odpowiedzialności uczelni odnoszona jest do wszystkich rodzajów organizacji i rozumiana jest jako odpowiedzialność za wpływ, jaki realizowane w jej ramach działania wywierają na otoczenie zewnętrzne.
Uczelnia implementując założenia społecznej odpowiedzialności:
- przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym zdrowia i dobrobytu społeczeństwa;
- dostrzega i uwzględnia oczekiwania interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych zainteresowanych jej decyzjami lub działaniami;
Podejmowane przez Uczelnię działania społecznie odpowiedzialne pozostają w zgodzie z obowiązującym prawem i są spójne z międzynarodowymi normami postępowania oraz są ściśle zintegrowane z jej celami strategicznymi (okreslonymi w Strategii Rozwoju Uczelni). Podpisanie przez Uczelnie deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, jest równoznaczne z przyjęciem programu społecznej odpowiedzialności Uczelni będącego odpowiedzią na społeczne oczekiwania interesariuszy wewnętrznych i zewnęrznych w zakresie misji publicznej Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej (WSFiP).
Deklaracja społecznej odpowiedzialności WSFiP odnosi się do:
- program SOU, będącegi dobrowolnym zobowiązaniem Uczelni wobec interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych;
- działań Uczelni w obszarze badawczym, edukacyjnym, organizacyjnym i administracyjnym z wymogami SOU;
- akceptacji zobowiązania władz rektorskich i dziekańskich wobec społeczności akademickiej i interesariuszy zewnętrznych, do podejmowania działań i poszanowania założeń SOU określonych w deklaracji SOU.
Założeniem programu SOU realizowanego w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej jest podejmowanie i wspieranie działań zmierzających do realizacji tradycyjnie rozumianej misji Uczelni odwołującej się do etosu akademickiego, w tym podmiotowego traktowania członków wspólnoty akademickiej oraz podejmowania działań na rzecz zmiany świadomości społeczności akademickiej w zakresie rozumienia idei społecznej odpowiedzialności. Celem podejmowanych przez Uczelnię działań ma być zaangażowanie i konsolidacja środowiska akademickiego wokół wspólnych celów Uczelni.
Deklaracja SOU skierowana jest do uczelni, zarówno publicznych jak i prywatnych, oferujących edukację zarówno na kierunkach humanistycznych, jak i ekonomicznych, których misją jest kształcenie i wychowawczej w duchu nowoczesnej edukacji globalnej uwzględniającej trendy związane ze zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością. Adresatami Deklaracji są więc uczelnie, które w swoich działaniach dążą do usprawniania systemów rozwoju uczelni w kierunku spełnienia najwyższych standardów zarządzania, właściwych dla wiodących międzynarodowych ośrodków uniwersyteckich.
Szczególna rola uczelni, jako miejsca tworzenia i przekazywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, zobowiązuje je do uwzględniania i stosowania zasad społecznej odpowiedzialności we wszystkich obszarach działalności oraz upowszechniania tych zasad wśród interesariuszy.
Mając na uwadze dobro szkolnictwa wyższego w Polsce, świadomi swojej roli w realizacji zasad zrównoważonego rozwoju, zapewnianiu wysokiej jakości badań i edukacji oraz dbaniu o wszechstronny rozwój społeczności akademickiej zobowiązujemy się:
- Pielęgnować wartości akademickie zapisane m.in. w „Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego”, w szczególności: sumienność, obiektywizm, niezależność, otwartość i przejrzystość.
- Kształtować społeczne i obywatelskie postawy przyszłych elit sprzyjające budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości oraz komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy.
- Upowszechniać ideę równości, różnorodności, tolerancji oraz respektować i chronić prawa człowieka w odniesieniu do całej społeczności akademickiej i jej otoczenia.
- Poszerzać programy nauczania o zagadnienia z zakresu etyki i społecznej dpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych.
- Realizować projekty wdrażające zasady społecznej odpowiedzialności, w szczególności dotyczące zarządzania różnorodnością w miejscu pracy, wolontariatu pracowniczego, promocji zasad etyki, współpracy międzysektorowej, marketingu społecznie zaangażowanego.
- Podejmować badania naukowe i prace wdrożeniowe, które w ramach partnerstwa z innymi ośrodkami akademickimi z całego świata, sektorem przedsiębiorstw, administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi przyczyniać się mogą do rozwiązywania istotnych problemów społecznych.
- Rozwijać współpracę międzyuczelnianą, krajową i międzynarodową, umożliwiającą adaptację i wzmacnianie najlepszych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności uczelni.
- Dbać o ład organizacyjny uczelni, opierając zarządzanie uczelnią na fundamentach społecznej odpowiedzialności, zarówno w dokumentach strategicznych, jak i wynikających z nich działaniach służących wszechstronnemu rozwojowi społeczności akademickiej i skutecznej realizacji misji uczelni.
- Zapewniać przejrzystość prowadzonej przez uczelnię działalności poprzez m.in. mierzenie rezultatów, promowanie i upowszechnianie dorobku oraz wskazanie osoby lub zespołu koordynującego te działania.
- Prowadzić działalność w taki sposób, by minimalizować negatywny wpływ aktywności realizowanych przez społeczność akademicką oraz jej interesariuszy na środowisko przyrodnicze we wszelkich jego wymiarach.
- Prowadzić dialog z interesariuszami na temat priorytetów polityki społecznej odpowiedzialności uczelni oraz informować o jej rezultatach.
- Kierować się zasadami etyki i odpowiedzialności w procesie nauczania i prowadzenia badań naukowych dla zapewniania interesariuszom optymalnych warunków do korzystania z wiedzy, kapitału intelektualnego i dorobku uczelni.
Grupa robocza do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni funkcjonuje w ramach Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Minister Funduszy i Polityki Regionalej, który stanowi platformą współpracy administracji rządowej z przedstawicielami biznesu i parterami społeczno-gospodarczymi. Celem działania Grupy jest podejmowanie działań w zakresie upowszechnienia zasad społecznej odpowiedzialności uczelni, opisanych w Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, koncentrujących się na m.in. promowaniu przez Uczelnie idei zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych uczelni.
Dążąc do wypełnienia zapisów Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, Grupa robocza w swoich zadaniach skupia się na m.in. organizacji cyklu webianariów w dotyczących praktyk społecznej odpowiedzialności uczelni, wydawaniu Katalogów Dobrych Praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, diagnoz stanu społecznej odpowiedzialności uczelni w Polsce oraz opracowywaniu wskaźników służących monitorowaniu wdrażania zasad Deklaracji.
Prace Grupy roboczej koordynuje prof. dr hab. Piotr Wachowiak - rektor Szkoły Głównej Handlowej razem z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- budowanie renomy WSFiP w środowisku, jako jednostki akademickiej oferującej wysoką jakość kształcenia, przyczyniającej się do rozwoju społecznego poprzez prowadzenie badań naukowych, kształcenie kadry naukowej a także ścisłe współdziałania z przedstawicielami rynku pracy w zakresie odpowiadania na jego potrzeby.
- wzmacnianie wartości WSFiP jako Uczelni angażującej się na rzecz społecznego otoczenia, wspierającej zaangażowanie społeczne studentów, inicjującej i propagującej formy pomocy społecznej adresowanej do osób fizycznych i organizacji, dbającej o środowisko naturalne.
- integrowanie społeczności akademickiej (w tym absolwentów Uczelni) w m.in. dążeniu do rozwoju osobistego wyznaczonego poprzez wzrost kompetencji intelektualnych i społecznych.
Osiąganie wyznaczonych celów wymaga podjęcia działań w obszarze:
- społecznego środowiska wewnętrznego (studentów i absolwentów, pracowników i władz uczelni),
- zewnętrznego otoczenia społecznego,
- otoczenia przyrodniczego.